(Nie) „Chcemy być sobą…”

Czy chcąc być sobą udawalibyśmy kogoś kim (nie) jesteśmy…? Jednak udajemy kreując siebie na kogoś kim nie jesteśmy, a być zapewne chcielibyśmy… „Gramy” pewniejszych siebie niż w istocie jesteśmy o wyższym poczuciu własnej wartości… Odejmujemy sobie lat dodając jednocześnie życiowego luzu… Dystansu do Świata również dla potrzeby chwili potrafimy się (na)uczyć… Wszystko to podyktowane chęcią dobrej autoprezentacji i zabłyśnięcia w towarzystwie… Inną płaszczyzną przerysowaną niekiedy do granic możliwości są relacje z płcią przeciwną – w aspekcie takich jakby niebyło specyficznych sytuacji kreatywność ludzka nie zna granic… Koloryzowanie własnego  życiorysu, upiększanie własnej codzienności, dodawanie sobie niemal nadludzkich sił i zdolności – aby tylko wywołać pojawienie się tego magicznego błysku w oku i utrzymanie nici porozumienia broniąc się przed pojawieniem „krępującej ciszy”… Wiele w tym analogii do rozmów kwalifikacyjnych ale w ich przypadku merytoryczna wartość i doświadczenie może wystarczyć co może okazać się niewystarczające na pierwszej randce bo potrzebujemy tego „czegoś”… To jacy jesteśmy naprawdę – bez udawania i koloryzowania zawsze wychodzi ale… przewartościowując znaczenie „pierwszego wrażenia” często nawet o tym nie myślimy – jakoś to będzie… Chcemy czy też nie chcemy być sobą…? Jesteśmy sobą czy jednak tylko bywamy…? A może prawdy nie znamy nawet my sami…? Już nawet nie czujemy tego czy naszą twarz zdobi jedna z tysiąca istniejących się masek…? Nie zawsze intencjonalnie, a często nawet bez planowania – w zależności od okoliczności, towarzystwa, samopoczucia, nastawienia i wielu innych czynników bywamy różnymi wersjami siebie samego – nie tylko kobieta zmienną się okazuje…

3 uwagi do wpisu “(Nie) „Chcemy być sobą…”

 1. „…bywamy różnymi wersjami siebie samego…”
  A może nie tylko bywamy … Nikt nie jest jednolity i zawsze taki sam. Zmieniamy swoje zachowanie w zależności od sytuacji, zdarzeń, ludzi, w których towarzystwie jesteśmy …
  Ale też zmieniają nas doświadczenia. Ileż to razy zdarza nam się wspominać jakąś sytuację sprzed lat i stwierdzać, że dziś zachowalibyśmy się inaczej. Albo z nostalgią wspominać swoje szalone pomysły, na które dziś już sobie nie pozwalamy.
  Ale czy to znaczy, że mamy polubić przewidywalność?
  Czy zawsze mamy być tacy sami?
  Czy wszystkich ludzi mamy traktować tak samo?
  Czy mamy zgadzać się na szarość, nijakość, schematyzm?
  W różnych chwilach nasze nastawienie, nasza wrażliwość, nasze przeżycia … są inne. Więc poznawanie, przeżywanie, zachwyt – też mogą mieć różną intensywność.

  A nieprzewidywalność przyszłości oraz zachowań (cudzych i swoich) sprawia, że z większym zaciekawieniem patrzymy na swą życiową drogę.
  Zauważyłam, że z biegiem czasu staję się bardziej skupiona na bieżącej chwili i … bardziej pogodna. Być może na tym właśnie polega dojrzałość, że nabieramy większego dystansu do siebie i swojego życia (?)

  p. s.
  Ta strona to też kolejna wersja Ciebie samego (?)
  W szarości otoczenia wyostrzają się zmysły, szukające innych wrażeń. Być może Twoje refleksje tutaj łatwiej trafią do czytelników (?)
  Powodzenia 🙂

  Polubienie

  • Przewidywalność bywa nudna… Nie mamy i nie możemy lub też nie powinniśmy zawsze być tacy sami… Wszystkich ludzie nie możemy traktować tak samo bo różna jest ich rola i znaczenie w naszym życiu… Ze schematami zdecydowanie warto walczyć i się im nie podporządkowywać… Szarości i nijakości powinno być jak najmniej – Może by tak (po)malować Świat na żółto i na niebiesko… 😉 Jeżeli dystans do siebie i pogoda ducha jest efektem dojrzewania to zdecydowanie warto dojrzewać… 🙂

   Nowe miejsce – nowa wersja mnie…;)
   Nie wiem jak będzie ale czasami odmiana, zmiana, „efekt świeżości” przynosie wiele dobrego…
   Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s