„Zagubione w czasie” (Narodowe Forum Muzyki)

Koncert z cyklu: „1000 lat muzyki we Wrocławiu” w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Utwory stworzone przez kompozytorów polskich (w tym również wrocławskich), włoskich, niemieckich z lat UWAGA! 1608-1676 – czyli „prawie” premiery „świeżych hitów” oryginalnie odgrywanych w kościołach XVII wiecznego Wrocławia…;)

Na stronie Narodowego Forum Muzyki jest napisane: „Muzyka wykonywana w siedemnastowiecznym Wrocławiu doskonale odzwierciedlała kosmopolityczny charakter ówczesnego „miasta spotkań” – czyli wygląda na to, że Wrocław „Miastem spotkań” jest już od dawna…;)

A sam koncert – no cóż… odbiór wtajemniczonego i wyrafinowanego słuchacza zapewne był z goła odmienny od mojego…

Kilka pierwszych utworów można by było uznać mianem wabika będącego czymś nowym, nieznanym, innym… lecz później odgrywane dźwięki absorbując uwagę i angażując zmysły przy jednoczesnym skupieniu zaczynają odrobinę męczyć… dla prawdziwych fanów takie słowa to bluźnierstwo ale mając na uwadze to, że do grona oddanych fanów nie należę mogę się podzielić luźną opinią laika…

Koncert był podzielony na dwie części – każda składała się z 9 utworów, a (po)między nimi była 30 minutowa przerwa – zasłużona „chwila oddechu”…;)

Muzyka i ten konkretny koncert to jedno ale jest jeszcze kwestia samego budynku – zdecydowanie robi wrażenie… „Sala Główna” jak to się zwykło mówić: „na światowym poziomie” – nie mamy się czego wstydzić, a wydaje mi się, że możemy się nawet (po)chwalić…

Podziwiam tych wszystkich muzyków (liczne było ich grono) – podziwiam ale… nie zazdroszczę… oklaski po każdym utworze i rzęsiste brawa po zakończeniu koncertu to rzecz zapewne bardzo przyjemna ale… gdy się pomyśli o dziesiątkach, setkach, a może nawet tysiącach godzin spędzanych na próbach i szlifowaniu swojego warsztatu to już przestaje być tak różowo…

Ciekawe czy wykonującym tego typu muzykę potrafi się ona (z)nudzić…(?)

Jak wygląda kwestia „wypalenia zawodowego” w przypadku „tego typu” muzyków…?

A na przykład skrzypce to „narzędzie pracy” czy jednak „coś więcej”…?

Reasumując: „to nie moja bajka” jednakże czegoś tak specyficznego również warto czasami doświadczać – tylko niezbyt często bo po co się męczyć…;)

Ps. Na koncercie byłem w sobotę co jest istotne w świetle słów, które wypowiedziała jedna z osób, z którymi byłem na tym wydarzeniu… „Niedzielną mszę mamy już zaliczoną…”;)

2 uwagi do wpisu “„Zagubione w czasie” (Narodowe Forum Muzyki)

 1. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma i lub z czystego snobizmu się chadza tu i tam 🙂 Wrócę może do tematów poruszanych przez Ciebie, a mianowicie wieku (in plus), trzeba ” choć ” lizną” żeby wiedzieć co się je i z czym… Najbardziej podoba mi się komentarz 🙂 O gustach nie dyskutuję . Ennio Morricone gościł niedawno we Wrocławiu, to musiał być „balsam” dla… Co do skrzypiec musiałbyś spytać nieżyjącego już niestety ludowego skrzypka Pana Gacę ( ur. 1928 , na nutach się nie znał ). Powiadają również ,że „najlepsze skrzypce rosną w górach”… Uwielbiam, są magiczne…, zaczarowane, cudowne … lżejsza wersja na miły wieczór http://www.youtube.com/watch?v=j3nBuwOPu8A. Pozdrawiam.

  Polubienie

  • Gdy często chadza się w takie miejsca nie uzyskując w zamian satysfakcji, radości i przyjemności to owszem czystym snobizmem nazwać by to wypadało lecz czasami można chociażby z czystej ciekawości lub zapędów masochistycznych… 😉 W skrzypcach owszem jest „coś” niezwykłego, a może nawet magicznego… Generalnie muzyka nadaje życiu niezapomniany smak – mimo iż niematerialna to ma na nas zauważalny wpływ – sącząc się podsyca niezwykłość naszej ziemskiej egzystencji… (Nie)znajomość nut bywa atutem zwłaszcza gdy do głosu dochodzi czysta pasja i talent…
   Pozdrawiam 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s