„Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi?”

(Za)pożyczyłem sobie temat z tegorocznej matury bo wydał mi się interesujący, a jednocześnie dostrzegam w „nim” potencjał.

Już kiedyś zastanawiałem się nad kwestią miasta w odniesieniu do nadmiernego korzystania z możliwości jakie ludziom oferuje.

Jak powinniśmy odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie?

Czy miasto jest przyjazne człowiekowi?

A może jednak miasto jest wrogie człowiekowi?

Jak to (bardzo) często w życiu bywa odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Wszystko zależy od tego na jakie aspekty życia w mieście postawimy większy nacisk.

Życie w mieście ma (bardzo) wiele zalet lecz jednocześnie dostrzec można (bardzo) wiele wad.

Bardzo łatwa dostępność do „zdobyczy cywilizacji” jest niewątpliwą zaletą mieszkania w mieście lecz trzeba przyznać, że w obecnych czasach nic nie stoi na przeszkodzie aby na (przysłowiowej) wsi mieszkać (bardzo) podobnie do tego jak mieszkają ludzie w mieście.

W mieście (znacznie) łatwiej jest „coś kupić”, gdzieś pójść, skorzystać z ogólnie pojętej rozrywki – oczywiście w czasach pandemii i kolejnych „zamknięć” ta zaleta mieszkania w mieście (wyraźnie) traci na swoim znaczeniu.

W tym przypadku „wygrywa” mieszkanie na wsi – znacznie więcej „przestrzeni zielonej”, z dostępnością do której w mieście bywa problem – zwłaszcza gdy zamyka się parki 😉

Niewątpliwą zaleta miasta, której nie można podważyć jest znacznie łatwiejsza dostępność do „służby zdrowia” – im ludzie stają się starsi tym bardziej potrafią to docenić bo co oczywiste zapotrzebowanie na tego typu „usługi” z wiekiem wyraźnie rośnie.

Kwestię mieszkania w mieście należałoby również rozpatrywać w kontekście wielkości miasta. Duże, a tym bardziej bardzo duże miasto daje (znacznie) więcej możliwości lecz w mieście niewielkich rozmiarów nie doświadczymy problemów komunikacyjnych w postaci korków.

Udowodnione jest to, że życie w mieście jest (znacznie) bardziej stresujące. Należałoby się z tym zgodzić uwzględniając kwestię tempa życia ludzi mieszkających w mieście, kosztami życia w mieście, zanieczyszczeniem powietrza w mieście, głośnością jaka panuje w mieście i wyraźnie mniejszą ilością tudzież liczbą „przestrzeni zielonych”.

„Młodzi uciekają do miast” dostrzegając możliwości jaki oferuje mieszkanie w mieście – najczęściej za pracą lecz nie tylko.

Ludzie starsi (często) stwierdzają, że na emeryturę mogliby tudzież chcieliby przenieść się na wieś. Im człowiek starszy tym bardziej docenia spokój, ciszę, wolniejsze tempo życia i obcowanie z naturą.

Nawet ludzie mieszkający w mieście poszukują (przynajmniej) namiastki tego co oferuje życie na wsi. Od kilku lat pojawiła się znacznie większa (niż do tej pory) moda na „ogródki działkowe”. W pandemicznych czasach posiadanie działki na przysłowiowym RODOS-ie było jeszcze większym skarbem.

To gdzie chcielibyśmy żyć (w pewnym stopniu) skorelowane jest z naszym wiekiem i oczekiwaniami jakie mamy względem życia. Wszystko zależy od etapu życia, w którym (obecnie) się znajdujemy.

Sklep za rogiem, apteka naprzeciwko, do kina trzy przystanki lecz jednocześnie „stanie w korku” w godzinach szczytu, smog w powietrzu, a z okna widok na zdeptany trawnik i trzy wyschnięte drzewa.

Oczywiście w każdym mieście są również tereny bardzo zielone, przyjemne, w których żyje się spokojnie ale tym samym do infrastruktury i wszelakiego rodzaju usług jest (trochę) dalej.

Miasto wydaje się być przestrzenią przyjazną człowiekowi lecz podobnie jak (przysłowiowa) róża posiada kolce w postaci wad.

Najlepszym miejscem do życie jest przestrzeń, w której to my czujemy się możliwie jak najlepiej.

A Wy gdzie mieszkacie?

A gdzie chcielibyście mieszkać?

4 uwagi do wpisu “„Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi?”

  1. Pingback: Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja! | Cyfrowo Analogowy

  2. Pingback: „Evergreen content” | Cyfrowo Analogowy

  3. Pingback: Wieś – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? | Cyfrowo Analogowy

  4. Pingback: Kiedyś pisałem na blog-u | Cyfrowo Analogowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s