Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja!

Co decyduje o atrakcyjności nieruchomości?

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja.

Trudno się z tym nie zgodzić, że kluczową kwestią przypadku nieruchomości jest lokalizacja. Oczywiście znaczenie ma (jeszcze) bardzo wiele innych czynników ale na „plan pierwszy” wychodzi właśnie lokalizacja.

Nie da się ukryć, że wybór lokalizacji jest uzależniony od charakteru i przeznaczenia (konkretnej) nieruchomości. Najlepsza lokalizacja mieszkania, w którym chcemy żyć nie musi się pokrywać z lokalizacją mieszkania kupowanego w celach inwestycyjnych.

Zazwyczaj chcemy mieszkać w terenie charakteryzującym się ciszą, spokojem i bliskością „terenów zielonych”. Oczywiście z wyłączeniem osób, które lubią tudzież chcą korzystać z możliwości jakie oferuje im dane miasto – w takiej sytuacji ciszę zamieniają na bliskość do centrum, które jak wiadomo ciszą i spokojem raczej się nie charakteryzuje.

Ciszę i spokój, a nawet możliwość posiadania własnego ogródka mogą nam zaoferować nieruchomości znajdujące się na obrzeżach miast lub kawałek za miastem. Często w cenie mieszkania blisko centrum można kupić (nawet) szeregówkę z ogródkiem znajdującą się za miastem.

To atrakcyjna wizja lecz obarczona (swoimi) wadami. Znacznie dłuższy czas spędzany na dojazd do pracy, dowożenie dziecka/dzieci do przedszkola/szkoły/szkół, odległości od sklepów, różnego rodzaju instytucji, restauracji, kin, teatrów itd.

W takim przypadku spotkanie się z kim „na mieść” wymaga (znacznie) więcej zachodu. Wybór takiej nieruchomości jest dobry dla osób pracujących zdalnie i (najlepiej) nie posiadających dzieci. Lecz z drugiej strony ogródek jest atrakcyjną wizją w przypadku rodzin z dziećmi 😉

Nieruchomości kupowane w celach inwestycyjnych najlepiej gdy są zlokalizowane w niewielkiej odległości od (jakiejś) uczelni – w przypadku wizji wynajmu studentom ewentualnie blisko biur tudzież innych zakładów pracy gdzie (teoretycznie) będzie łatwiej o osoby poszukujące mieszkania do wynajmu. W tym przypadku bliskość centrum też może się okazać atutem zwłaszcza w przypadku wynajmu studentom, którzy znacznie częściej korzystają z „uroków miasta” niż „normalni mieszkańcy”. Taki wiek, taki czas, (najczęściej) brak zobowiązań i obowiązków wykraczających poza naukę i dobrą zabawę 😉

Jeszcze inna lokalizacja będzie wskazana do prowadzenia biznesu. W tym przypadku znaczenie odgrywa również charakter biznesu, który chcemy prowadzić. Najlepsza lokalizacja dla sklepu spożywczego może się wyraźnie różnić od najlepszej lokalizacji dla wulkanizatora lub zakładu przetwórstwa owoców 😉

Oczywiście „dobra restauracja” nawet w złej lokalizacji może przetrwać i mieć wielu gości lecz wydaje się być logicznym to, że restauracji znajdującej się w rynku liczbą gości nie przegoni 😉

Gdy rozpatrujemy lokalizację nieruchomości mieszkalnych znaczenie również odgrywa charakter konkretnego człowieka i oczekiwania jakie ma względem miejsca, w którym będzie (w przyszłości) mieszkał.

Blisko do pracy, sklepu, restauracji i kina?

A może jednak własny ogródek i (trochę) więcej czasu spędzanego na dojazd do pracy, sklepu, restauracji i kina?

„Życie to sztuka wyboru”, a każdy podjęty przez nas wybór niesie za sobą (jakieś) konsekwencje.

Reasumując należałoby uznać, że lokalizacja jest kwestią kluczową ale w znacznej mierze uzależnioną od charakteru i (przyszłego) przeznaczenia konkretnej nieruchomości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s