Do czego służy złota moneta?

Złote monety bite są od setek lat. Przez wieki były wykorzystywane jako „prawny środek płatniczy”. Z racji wartości kruszcu, z którego zostały wykonane zawsze miały wielokrotnie większą wartość niż monety bite ze srebra, a tym bardziej z innych metali.

W Europie złote monety obiegowe były bite przez wiele państw. Najbardziej popularne i funkcjonujące w obiegu numizmatycznym, a przy tym często również inwestycyjnym są monety pochodzące ze: Szwajcarii, Francji, Holandii, Belgii, Włochy, Niemcy, Austrii, Wielkiej Brytanii i Rosji.

W Stanach Zjednoczonych przez wiele lat był zachowany „parytet złota” i każdy dolar miał pokrycie w złocie. Funkcjonowały w obiegu złote monety stanowiąc prawny środek płatniczy. Oczywiście podobnie jak miało to miejsce w Europie tak samo w USA rządy państw (po pewnym) czasie odeszły od „parytetu złota” i zaprzestały bicia złotych monet obiegowych.

W swoim czasie rządy państw poszły nawet dalej i w wielu państwach był nakaz zwrotu złotych monet obiegowych – oczywiście z egzekwowaniem tego prawa było różnie o czym świadczy ilość złotych monet obiegowych funkcjonujących w obiegu numizmatycznym obecnie.

Gdy człowiek (ze)chce i posiada pewną ilość gotówki to spokojnie może (za)kupić złote franki francuskie, franki szwajcarskie, franki belgijskie, guldeny holenderskie, brytyjskie suwereny, marki niemieckie, liry włoskie, korony austriackie i ruble rosyjskie. W przypadku tych monet poza walorem (czysto) inwestycyjnym w samo złoto często pojawia się również walor numizmatyczny – zwłaszcza w przypadku monet w bardzo dobrym stanie i/lub monet o niskim nakładzie emisyjnym.

Złote monety obiegowe zazwyczaj były bite ze złota próby 900 czyli 90 % danej monety stanowiło złoto, a pozostałe 10 % stanowiły inne metale, których dodatek dodawał twardości monetą, a tym samym zwiększał ich odporność na zniszczenia powstające w czasie używania – w czasie obiegu.

Wyjątkiem pod tym względem są brytyjskie suwereny, których próba wynosiła 916,7 i austriackie dukaty bite ze złota próby 986 – tak zwane „złoto dukatowe”.

Monety kolekcjonerskie to monety bite w ograniczonym nakładzie, a dzięki ograniczonemu nakładowi posiadają walory numizmatyczne. Poza nakładem charakteryzuje je (również) jakość bicia – najczęściej to „lustrzanki”. Zazwyczaj są (również) bardzo elegancko zapakowane i posiadają certyfikat autentyczności wraz z informacją o nominale, próbie, rodzaju stempla, średnicy, masie i wielkości emocji (nakładzie). Takie monety bite są (chociażby) przez Narodowy Bank Polski – są to tak zwane kolekcjonerskie 100 i 200 złotówki. W przypadku NBP monety o nominale 100 złotych ważą 8 gramów przy próbie 900, a monety 200 złotych ważą 15,5 grama (również) przy próbie 900.

Monety bulionowe to produkty typowo inwestycyjne, w przypadku których najistotniejsza jest zawartość kruszcu. Do najpopularniejszych monet bulionowych należą: Australijski Kangur, Kanadyjski Liść Klonowy, Brytyjska Britannia, Filharmonicy Wiedeńscy, Krugerrand z RPA, Amerykański Orzeł i Amerykański Bizon.

Monety bulionowe bite są w różnych wagach – 1 uncja, ½ uncji, ¼ uncji, 1/10 uncji, a niektóre w wadze 1/20 uncji lub 1/25 uncji. W przypadku Kanadyjskiego Liścia Klonowego występuje (jeszcze) waga 1 grama. (Po)mimo tego, że o cenie tych monet (w znacznej mierze) decyduje (aktualna) cena złota to (jednak) ceny monet bulionowych różnią się od siebie. Występujące różnice w cenie wynikają z polityki poszczególnych mennic. Najczęściej najniższą cenę trzeba zapłacić za Australijskiego Kangura, a najwyższą za Amerykańskiego Bizona. Oczywiście bardzo wiele zależy (również) od konkretnego dilera metali szlachetnych – pojawiających się promocji.

Uncja trojańska to 31,1 grama. Monety o masie 1 uncji są najpopularniejsze, a przy tym (po przeliczeniu) cena grama złota w takiej monecie jest najniższa. Im mniejsza moneta tym cena grama złota w niej zawarta jest wyższa. Różnice te wynikają z kosztów wybijania poszczególnych monet – znacznie taniej jest wybić jedną monetę o wadze 1 uncji niż 10 monet o wadze 1/10 uncji.

Monety stanowiące ułamkową część uncji są bardziej dostępne dla ludzi o mniej zasobnym portfelu i sprawdzają się również w celach prezentowych.

Monety bulionowe premium to monety o mniejszym nakładzie i staranniejszym wykonaniu. Bywają częścią tworzonych serii i potrafią nabierać większej wartości (kolekcjonerskiej) z biegiem rozwoju serii, a tym samym z biegiem czasu. Przykładami takich monet są „Bestie Królowej” bite przez The Royal Mint. Kolejnym przykładem są bite przez The Perth Mint monety z serii Lunar.

W przypadku monet (typowo) inwestycyjnych występują jeszcze monety określane mianem „nowe bicia”. Są to monety bite współcześnie z wykorzystaniem starych stempli. Sztandarowymi przykładami takich monet są dukaty i moneta o nominale czterech dukatów (czworak). Monety te są wybijane z datą 1915 niezależnie od roku ich wybicia. Próba tych monet to 986. Są ciekawą alternatywą do (typowych) monet bulionowych ponieważ premium na tych monetach jest niższe niż w przypadku „ułamkowych” monet bulionowych.

W tekście pojawiło się pojęcie „premium”. Jest to kwota stanowiąca różnice pomiędzy ceną monety u dilera, a ceną giełdową złota. Na „premium” składają się koszty transportu, przechowywania i marża sprzedawcy. W przypadku monet typowo inwestycyjnych (co oczywiste) powinno się wybierać te, które mają jak najniższe premium lecz wybór złotej monety inwestycyjnej jest kwestią indywidualną – niektórzy ludzie wybierają monety droższe, które bardziej im się podobają lub z jakiegoś powodu uznają, że są lepsze od pozostałych.

Podsumowując można uznać, że złota moneta służy do kumulacji i przechowania wartości kapitału w czasie.

Czy warto kupować złote monety?

Każdy sam musi podjąć decyzję. Można zbierać „papierki” w postaci obecnych walut lub złote monety. Chyba, że ktoś lub adrenalinę i ma żyłkę hazardzisty – spekulanta to zawsze może się zainteresować krypto walutami lub inwestować na giełdzie.

„Jedynie ZŁOTO to prawdziwy pieniądz – wszystko inne to dług”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s