Do czego służy srebro?

Srebro to metal (nie tylko) szlachetny.

Srebro w skorupie ziemskiej występuje 17 krotne częściej niż złoto co (również) ma swoje odbicie w jego cenie.

W przyrodzie występuje w postaci rodzimej jak również towarzyszy rudom miedzi, ołowiu, złota. Polska jest jednym z największych producentów srebra na Świecie. W naszym kraju srebro wydobywane jest przy okazji wydobycia rud miedzi.

Srebro jest kowalne, ciągliwe, podlegające polerowaniu i posiada najlepszą ze wszystkich metali przewodność elektryczną.

Przez wiele lat (podobnie jak złoto) srebro było używany do bicia monet obiegowych. Kiedyś (bo obecnie już rzadziej) wykonywano z niego naczynia i sztućce co było uzasadnione właściwościami bakteriobójczymi tego metalu.

Wykorzystanie srebra w biżuterii wciąż jest popularne – chyba nawet częściej niż złota, a decydująca w tym przypadku jest (zapewne) cena obu tych metali szlachetnych.

Współcześnie duża część wydobywanego srebra wykorzystywana jest w (prze)różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystywane jest w fotowoltaice, w produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Srebro było wykorzystywane w systemie monetarnym, a obecnie bite są z niego monety kolekcjonerskie i inwestycyjne. Ze srebra wytwarza się również sztabki.

W celach inwestycyjnych jest jedną z alternatyw dla złota. Ma znacznie niższy „próg wejścia” w inwestycję, a tym samym znacznie więcej osób może sobie pozwolić na jego zakup.

Jego cenna podlega znacznie większej zmienności niż ma to miejsce w przypadku złota. Zwiększany lub zmniejszany popyt na srebro wpływa na jego cenę istotniej niż w przypadku złota.

Inwestowanie w srebro ma wiele zalet lecz również posiada pewne wady. Srebro charakteryzuje się znacznie mniejszą „gęstością kapitału”, a co za tym idzie inwestowanie w srebro wiąże się z wymogiem posiadania większej przestrzeni niż ma to miejsce w przypadku złota. Zmieniająca się w większym stopniu cena również bywa problemem w przypadku inwestycji.

Srebro reaguje z otoczeniem i pod wpływem niektórych czynników zmienia się pokrywając patyną.

W przypadku bulionowych monet inwestycyjnych mogą się pojawić tak zwane „mleczne plamy” na powierzchni monety co obniża wartość samej monety lecz nie metalu, z którego jest wykonana.

W przypadku inwestowania w srebro trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie w jakiej postaci chcemy kumulować srebro. Do wyboru mamy dawne monety obiegowe tak zwany „Junk silver”, monety bulionowe, monety bulionowe premium, monety kolekcjonerskie ale również i sztabki.

Cena srebra jest często porównywana do ceny złota – ile uncji (31,1 grama) srebra można kupić za uncję złota. Współczynnik ten podlegał i podlega zmienności na przestrzeni lat. „Gold to Silver Ratio” najniżej znajdował się na poziomie kilkunastu, a najwyżej na poziomie ponad stu. Obecnie oscyluje w okolicach 68. Mimo iż obecnie wyraźnie się obniżył to (wciąż) uznaje się, że srebro jest niedowartościowane względem złota. Istotny okazuje się fakt tego, że srebro występuje 17 krotnie częściej niż złoto, a cena pomiędzy tymi metalami jest znacznie większa.

Spekulujący na metalach szlachetnych twierdzą, że w zależności od poziomu „Gold to Silver Ratio” powinno się płynnie przychodzi od jednego metalu do drugiego. Kupować srebro jak jest niedowartościowane, a sprzedawać gdy jest „przewartościowane” względem złota. To (raczej) „zabawa” dla dużych graczy więc przeciętny Kowalski nie musi się tym przejmować – no chyba, że chce 😉

Czy warto kupować srebro w celach inwestycyjnych?

Zapewne warto mając na uwadze rozkręcającą się inflację i szeroki dodruk pieniądza fiducjarnego.

Obecne ceny nie są już (tak) atrakcyjne jak kiedyś ale tanio to już było, a nawet gdy było tanio to wydawało się, że jest drogo.

Jak mówią ekonomiści i dilerzy metali szlachetnych ludzie dokonują zakupów (zazwyczaj) w złym momencie – latami nikt się metalami szlachetnymi nie interesuje, a gdy zaczynają drożeć i media o nich „trąbią” to „ulica” się rzuca do zakupów. Podobnie było/jest z krypto walutami.

Trzeba kupować jak jest tanio, a sprzedawać jak jest drogo. Jak banalnie prosto to brzmi, a jak niewielu osobą udaje się „coś” kupić na „dołku”, a sprzedać na „górce”.

Życie, a tym bardziej inwestowanie to „legalny hazard” 😉

Jedna uwaga do wpisu “Do czego służy srebro?

  1. Pingback: Do czego służy srebrna moneta? | Cyfrowo Analogowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s