Do czego służy srebrna moneta?

Srebro zawsze miało wartość – co oczywiste (znacznie) mniejszą niż złoto. Monety srebrne były wykorzystywane w „systemie monetarnym” (nawet) setki lat temu. Do dzisiaj zachowała się znaczna liczba dawnych monet obiegowych wykonanych ze srebra. Obecnie takie monety mają wartość numizmatyczną, która jest nieporównywalnie wyższa od wartości srebra, z którego zostały wykonane.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu (w wielu krajach) monety srebrne były traktowane jako (normalny) środek płatniczy. Z wyłączeniem egzemplarzy charakteryzujących się bardzo dobrym stanem zachowania i/lub niskim nakładem większość z tego typu monet traktowana jest jako „junk silver”. Takie monety (również) mają potencjał inwestycyjny, a ich wartość w znacznej mierze zależy od ilości zawartego w nich kruszcu.

Obecnie ze srebra bije się monety kolekcjonerskie jak i również monety bulionowe. W przypadku monet bulionowych pojawia się wiele serii monet premium, których wartość (bardzo) wyraźnie wykracza poza cenę samego kruszcu.

W celach inwestycyjnych najlepiej sprawdzają się typowe monety bulionowe z racji ceny za gram srebra w nich zawartego. Kolejnym atutem takich monet jest próba – 999 czyli czyste srebro. Najczęściej monety tego typu mają wagę jednej uncji (31.1 grama). Oczywiście występują również monety „ułamkowe” ½ uncji, ¼ uncji, 1/10 uncji, a nawet 1/20 i 1/25 uncji ale z powodu znacznie wyższego „premium” posiadają one mniejszy potencjał inwestycyjny.

Monety kolekcjonerskie i monety bulionowe premium charakteryzują się znacznie lepszym w stosunku do zwykłego bulionu wykonaniem. W ich przypadku nakład (również) znacząco się różni od bulionu – kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy nakładu w stosunku do milionów, w jakich bite są (typowe) monety bulionowe. Monety tego typu kupowane są przez kolekcjonerów ale również i „fliperów”, którzy dostrzegają potencjał wzrostowy, na niektórych monetach.

Większość inwestorów wybiera typowe monety bulionowe. Część z nich gromadzi również „junk silver”.

Inwestowanie w „fizyczne srebro” w postaci monet ma swoje zalety ale (niestety) również i wady.

„Junk silver” w przeliczeniu na cenę grama srebra (zazwyczaj) jest tańszy od typowych monet bulionowych. Z racji różnorodności pod względem prób tego typu monet (wy)liczenie realnej ilości srebra wymaga trochę zachodu, a poza tym tego typu inwestycja zajmuje (znacznie) więcej miejsca niż monety wykonane z „czystego srebra”.

Monety bulionowe charakteryzują się próbą 999 i najczęściej ważą jedną uncję trojańską. To wygodna próba i miara ponieważ ceny srebra na giełdzie również są podawane w uncjach. Problem z tego typu monetami jest ich cena, która (obecnie) u najtańszych dilerów wynosi minimum 30% ponad cenę giełdową uncji srebra. Kupując tego typu monety w długim horyzoncie czasowym raczej się nie straci zwłaszcza uwzględniają inflację i spadek wartości „pieniądza papierowego”. Problem może się pojawić gdy kupujemy dzisiaj, a sprzedać chcemy jutro.

Niektórzy twierdzą, że srebro jest niedowartościowane i w przyszłości może kosztować wielokrotnie więcej niż obecnie.

Czy tak rzeczywiście będzie?

Tego nikt nie wie.

Cen krypto walut też nikt (w pełni) nie przewidział – osiągnęły wielki szczyt, a obecnie bardzo wyraźnie spadły.

Czy warto kupować srebrne monety?

Gdy ktoś jest zapalonym numizmatykiem to zapewne nie przeraża go wizja mogących się pojawić problemów z odzyskaniem zainwestowanego w (konkretne) monety kapitału.

W przypadku typowych inwestorów trudno powiedzieć. Nawet gdy ktoś jest zdecydowany na zakup srebra inwestycyjnego to zawsze może (jeszcze) rozważyć „srebro papierowe” i spółki wydobywcze – nie wiem, nie znam się ale wiem, że często dla inwestorów to wygodniejsza forma inwestowania w srebro.

Osobiście jestem staromodny i przyznam szczerze, że znacznie bardziej przemawia do mnie „fizyczna moneta”, którą mogę wziąć do ręki niż zapis elektroniczny „gdzieś na jakimś koncie”. To co jest w naszym fizycznym posiadaniu realnie mamy, a to co jest gdzieś zapisane – posiadamy (tylko) teoretycznie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s