Wieś – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi?

Powyższy temat rozpatrywałem już w kontekście miasta.

Teraz nadeszła pora aby dokonać (analogicznej) analizy w kontekście wsi.

Każdy dobrze wie jak wygląda wieś. Oczywiście wsie się między sobą (pod wieloma względami) różnią ale posiadają (bardzo) wiele cech wspólnych.

Z ciekawostek:

Wyczytałem, że najmniejsza wieś w Polsce to Luboszów liczy sobie (zaledwie) 2 mieszkańców i znajduje się w województwie dolnośląskim 🙂

Największa wieś w Polsce to Kozy – znajduje się w województwie śląskim, a jej ludność liczy sobie (aż) 13 024 mieszkańców 🙂

Powyższe dane dobitnie wskazują, że wieś wsi nie równa 😉

Co ciekawe wieś Kozy z liczbą mieszkańców 13 024 jest większa niż wiele (małych) miasteczek.

Wielkość konkretnej wsi wpływa na występującą infrastrukturę – to oczywiste, że im więcej mieszkańców tym większe zapotrzebowanie. Jednak pod tym względem bywa (bardzo) różnie – są wsie nie posiadające żadnego sklepu, a są również takie, na terenie których istnieje kilka sklepów. Wsie pozbawione dostępu do sklepu (czasami) są zaopatrywane w podstawowe produkty dzięki sklepom mobilnym i dowozowi na zamówienie.

Prąd dostępny jest już (chyba) na każdej wsi. Wydaje mi się, że podobnie ma się sprawa z wodą lecz w tym przypadku wszelakiego rodzaju studnie wciąż są (często) używane. Istnienie kanalizacji już nie jest tak oczywiste i w większości przypadków mieszkańcy korzystają z szamba lub ewentualnie (coraz popularniejszych) przydomowych oczyszczalni ścieków.

Ograniczona dostępność lub brak dostępu do sklepu to niewątpliwa wada mieszkania na terenach wiejskich. Brak kanalizacji również jest (pewnego rodzaju) wadą.

Jakie są zalety mieszkania na wsi?

Większość mieszkańców wsi posiada swój dom – wolnostojący, szeregowy ewentualnie bliźniak. Większość posiada również ogród, ogródek, sad, ewentualnie inny „teren zielony”. W mieście o tego typu nieruchomości jest (bardzo) ciężko, a gdy już występują i są dostępne to ceny okazują się być (zdecydowanie) zaporowe.

Własna ogródek warzywny, krzewy i drzewa owocowe. Możliwość hodowli kur, kaczek, gęsi lub indyków, a tym samym dostęp do „wiejskich jaj” 😉

Osoby zajmujące się hodowlą (często) posiadają świnie, krowy, kozy lub owce. To sporo obowiązków ale jednak takie hodowle (nawet na własny) użytek przynoszą wiele benefitów.

Uwzględniając nie tylko powyższe zalety mieszkania na wsi należy stwierdzić, że życie na wsi jest (znacznie) tańsze niż w mieście.

Na wsiach nikt nie doświadcza tego co w mieście jest standardem czyli „stania w korkach” no chyba, że regularnie dojeżdża się do pracy znajdującej się w mieście.

Jeżeli chodzi o stan powietrza to trudno jednoznacznie rozsądzić gdzie jest lepsze. W czasie wiosny i lata (co oczywiste) zdecydowanie lepsze jest na wsi lecz zimą, a tym samym w „sezonie grzewczym” bywa z tym (bardzo) różnie.

Generalnie wieś jest przyjazna człowiekowi – to przestrzeń znacznie bliższa naturze. Na wsi życie płynie wolniej i jest mniej stresujące. Oczywiście życie na wsi ma swoje wady ale podobnie ma się sprawa w przypadku życia w mieście.

Idealnego miejsca nie ma, a są tylko miejsca lepsze i gorsze 😉

To jak oceniamy miejsce, w którym żyjemy w znaczniej mierze zależy od nas samych – naszych oczekiwań i potrzeb jakie mamy względem życia – na tym konkretnym etapie swojej ziemskiej egzystencji, w którym się (obecnie) znajdujemy 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s