Co słuchać w czasie wakacji?

Po postach, w których zastanawiałem się nad tym co czytać i oglądać w czasie wakacji nadeszła pora na rozważania na temat tego co można słuchać w czasie wakacji tudzież urlopu ewentualnie „wyjazdu wakacyjnego”.

Z (dość) oczywistych powodów pierwsza myśl dotyczącą postawionego w tytule pytania zaczyna krążyć wokół muzyki. Oczywiście muzyka odgrywa bardzo istotną rolę w naszym życiu – muzyka nadaje życiu smak. Muzyki słuchają wszyscy. Gatunek muzyczny nie odgrywa większego znaczenia – najważniejsze aby to co słuchamy sprawiało nam przyjemność. Nawet jedna konkretna osoba w zależności od okoliczności, samopoczucia i (wewnętrznej) potrzeby sięgać może po (prze)różne gatunki muzyczne. Pod względem muzyki zdecydowanie warto się otwierać na nowe i na nieznane. Nigdy nie wiadomo co akurat „wpadnie nam w ucho” i dźwięczeć w „nim” będzie przez dłuższy czas.

Poza muzyką wartymi (po)słuchania są chociażby audiobook-i będące bardzo dobrym zamiennikiem czytania książek. Czasami z (prze)różnych powodów nie możemy czytać co (na szczęście) nie odcina nas od literatury. W czasie podróży samochodem, pociągiem, samolotem, komunikacją miejską, a nawet w czasie wykonywania mało angażującej umysłowo pracy. Audiobook ma bardzo wiele zalet lecz oczywiście nie pozbawiony jest również wad. Wielu ludzi tylko czyta i po audiobook-i nie sięga, są również osoby, które czytają, a gdy nie mogą słuchają audiobook-i lecz są również tacy, którzy zrezygnowali z czytania na rzecz słuchania.

W czasie wakacji, a tym samym w okresie (teoretycznie) najlepszej pogody (po)słuchać można również (od)głosy natury. Śpiew ptaków dla niektórych ludzi jest bardzo przyjemny. Płynący dziarsko górski strumyk działa uspokajająco podobnie jak szum fal morza. Fontanny buduje się nie tylko dla walorów estetycznych ale również i akustycznych 😉

(Po)słuchać można również innych ludzi – w ciągu (klasycznego) roku nie zawsze mamy na to czas lub ochotę z powodu „codziennego zabiegania”. Rozmowa i wysłuchanie Babci i Dziadka (gdy mamy jeszcze szczęście ich posiadać). Rozmowa z Mamą, Tatą, Bratem, Siostrą lub dawno nieodwiedzaniom Ciocią lub Wujkiem.

Słucha gwarantujący nam słuchanie może nie jest (aż) tak istotny jak wzrok ale jednak dostarcza nam bardzo wiele bodźców dzięki, którym wciąż poznajemy Świat i uczymy się życia.

Do (za)słuchania jeden krok 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s